Rwa kulszowa objawy
Rwa kulszowa jest objawem podrażnienia nerwu, to silny ból rozpoczynający się w okolicy lędźwiowej, promieniujący przez pośladek do łydki lub dalej do stopy. Ból w rwie ma charakter ostry, rozdzierający, ma bardzo duże natężenie i zazwyczaj towarzyszy mu zdrętwienie lub mrowienie kończyny.
W cięższych przypadkach występuje dodatkowo osłabienie siły mięśniowej np. w postaci opadania stopy oraz zaburzenia czucia na powierzchni uda, łydki lub stopy.
Objawy rwy nasilają się w momencie zwiększania ciśnienia w dysku, co ma miejsce szczególnie podczas wykonywania skłonów do przodu, próby podnoszenia ciężkich przedmiotów, skrętów tułowia, ale nawet podczas kaszlu, kichania czy korzystania z toalety. Niekiedy ból bywa tak silny, że chory nie jest w stanie znaleźć sobie pozycji, w której odczuwa ulgę, dlatego cały czas próbuje zmienić pozycję, co nie zawsze przynosi efekt.
Rwa kulszowa przyczyny
Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest przepuklina dysku, czyli przepuklina jądra miażdżystego. Dyski, czyli krążki międzykręgowe jak wskazuje ich nazwa znajdują się między dwoma sąsiednimi kręgami są swoistymi amortyzatorami kręgosłupa, zapewniając mu sprężystość i wytrzymałość na wstrząsy.
Inne przyczyny rwy kulszowej to:
- choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa,
- stenoza lędźwiowa,
- kręgozmyk,
- nowotwory kręgosłupa,
- procesy zapalne toczące się w kręgosłupie.
Rwa kulszowa przyczyny
Wypadnięty do kanału kręgowego dysk powoduje bezpośredni ucisk na przebiegające tam korzenie nerwowe które następnie łączą się w jeden duży nerw kulszowy (stąd zwyczajowo rwę kulszową nazywa się: „Zapaleniem korzonków nerwowych”). Ucisk nerwu wywołuje ból oraz zaburzenie czucia i siły mięśni unerwionych przez ten nerw.
Napad rwy kulszowej to najczęściej efekt wcześniejszych zaniedbań, bowiem niemal zawsze kręgosłup wcześniej wysyła niepokojące sygnały. O toczącym się procesie chorobowym świadczą częste pobolewania okolicy lędźwiowej, szczególnie pojawiające się podczas przeciążeń kręgosłupa lub po długotrwałym siedzeniu. Takich dolegliwości doświadcza większość osób w wieku dorosłym.
Jak leczyć rwę kulszową? Leki, rehabilitacja czy operacja?
W przypadku wystąpienia rwy kulszowej najlepiej zgłosić się do lekarza specjalisty zajmującego się schorzeniami kręgosłupa, w celu znalezienia przyczyny bólu.
Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, zapyta o jego lokalizację oraz o okoliczności, w jakich ból się pojawił, a także co powoduje jego nasilenie. W dalszej części wizyty specjalista przeprowadzi dokładne badanie kręgosłupa, jak również oceni siłę mięśniową, czucie oraz odruchy w zakresie kończyn dolnych.
Doświadczony specjalista chirurgii kręgosłupa na podstawie wywiadu i badania klinicznego jest w stanie wychwycić alarmujące sygnały świadczące o poważnej patologii kręgosłupa, która wymaga jak najszybszej diagnostyki i leczenia.
Rwa kulszowa leczenie rehabilitacyjne
Leczenie rwy kulszowej rozpoczynamy od tymczasowego krótkotrwałego odciążenia kręgosłupa. Poleca się choremu odciążające pozycje leżące, zazwyczaj w pozycji „embrionalnej”, w której odczuwa względną poprawę. W miarę ustępowania silnych dolegliwości bólowych rozpoczyna się rehabilitację początkowo pod opieką rehabilitanta, a następnie w warunkach domowych.
Rwa kulszowa leki
Stosuje się silne leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz leki zmniejszające wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych. Jeśli dolegliwości bólowe nie ustępują lub często nawracają pomimo stosowania leków i rehabilitacji potrzebne może być leczenie operacyjne.
Wskazaniem do pilnej operacji jest rwa, której towarzyszą narastające zaburzenia czucia oraz siły mięśniowej w kończynach dolnych.
Rwa kulszowa operacja
Leczenie operacyjne polega na usunięciu jej przyczyny, czyli odbarczeniu uciśniętego korzenia nerwowego. Jako że najczęstszą przyczyną rwy jest przepuklina dysku lędźwiowego leczenie operacyjne polega na usunięciu przepukliny. Operacja nosi nazwę Mikrodiscektomii, którą wykonuje się z niewielkiego nacięcia nad kręgosłupem. Obecnie standardem staje się mikrodiscektomia endokopowa, którą wykonuje się z zaledwie kilkumilimetrowego nacięcia, a jej skuteczność jest równie wysoka jeśli nie większa w porównaniu z techniką klasyczną.
W przypadku obezwładniającego bólu kręgosłupa i obu kończyn dolnych któremu towarzyszy zatrzymanie oddawania moczu i stolca oraz rozległe zaburzenia czucia w okolicy krocza mamy do czynienia z tzw. zespołem ogona końskiego. Jest to bardzo poważne schorzenie wymagające natychmiastowego leczenia operacyjnego, nie później niż 48h od wystąpienia objawów. W przeciwnym wypadku powyższe zaburzenia neurologiczne mogą mieć charakter nieodwracalny.