Przejdź do treści

Schorzenia

Stenoza lędźwiowa to schorzenie, w którym dochodzi do zwężenia kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. 

Taki stan prowadzi do ucisku włókien nerwowych ogona końskiego  lub korzeni nerwowych , powodując  objawy.

Jest to jedna z najczęstszych przyczyn bólu pleców oraz bólu kończyn dolnych, w tym rwy kulszowej, w populacji osób powyżej 50-60 roku życia. Wpływa istotnie na obniżenie jakości życia, ograniczając komfort i zdolność do normalnego poruszania się.

Rwa kulszowa jest objawem podrażnienia nerwu, to silny ból rozpoczynający się w okolicy lędźwiowej, promieniujący przez pośladek do łydki lub dalej do stopy. Ból w rwie ma charakter ostry, rozdzierający, ma bardzo duże natężenie i zazwyczaj towarzyszy mu zdrętwienie lub mrowienie kończyny.

Dyskopatia to szerokie pojęcie obejmujące patologie dysku, czyli krążka międzykręgowego. Najczęściej mówiąc o dyskopatii mamy na myśli przepuklinę dysku. Przepuklina dysku jest to przemieszczenie wewnętrznej galaretowatej części dysku (tzw. jądra miażdżystego) do kanału kręgowego, czyli przestrzeni, w której przebiegają struktury nerwowe.

Skoliozą określa się boczne skrzywienie kręgosłupa, które na zdjęciu rentgenowskim ma wartość większą niż 10° mierzone metodą Cobba. W istocie skolioza jest deformacją trójpłaszczyznową, w której oprócz skrzywienia bocznego występuje zaburzenie fizjologicznych krzywizn w płaszczyźnie strzałkowej oraz rotacja kręgów w płaszczyźnie poprzecznej.