Przejdź do treści

Diagnostyka obrazowa kręgosłupa

Diagnostyka obrazowa jest niezbędna do postawienia właściwego rozpoznania i skutecznego leczenia.

 Diagnozie poświęciłem wcześniejszy wpis.

Nie chciałbym, abyście Państwo pod wpływem tego wpisu zaczęli wykonywać badania przed wizytą na własną rękę.

Nie ma bezwzględnej potrzeby przed pierwszą wizytą wykonywać żadnych badań obrazowych.

Po przeprowadzeniu wywiadu i osobistego badania, zostaniecie Państwo skierowani na odpowiednią diagnostykę, bo w zależności od problemu, badania te mogą się trochę różnić.

Najczęściej będziecie Państwo proszeni o wykonanie dwóch podstawowych badań:

  • Zdjęcia RTG kręgosłupa w 2 płaszczyznach (przednio-tylnej i bocznej) w pozycji stojącej (w zależności od potrzeb będą to zdjęcia celowane na pojedynczy odcinek kręgosłupa lub zdjęcia tzw. posturograficzne czyli radiogramy całego kręgosłupa z objęciem miednicy)

 

  • Rezonansu magnetycznego odpowiednio szyjnego, piersiowego lub lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

RTG posturograficzne

Rezonans Magnetyczny kręgosłupa szyjnego

Rzadziej konieczne jest wykonanie badania tomografii komputerowej kręgosłupa. Należy przy tym podkreślić, że rezonans i tomografia nie są badaniami zamiennymi, a wzajemnie się uzupełniają.

Tomografia komputerowa

Kręgosłup lędźwiowy
Przepuklina dysku L5/S1

Rezonans Magnetyczny

Kręgosłup lędźwiowy
Ta sama przepuklina dysku L5/S1

Czy potrzebuję opisu badania, na który zwykle czeka się dłużej niż na sam zapis rezonansu lub zdjęcie?

Nie. Opis badania nie jest mi bezwzględnie potrzebny. Najistotniejszy jest dla mnie obraz badania. Czasami dysponujecie Państwo samym opisem. Pozwala on jedynie pobieżnie zapoznać się z tematem. Ponadto, opisy tego samego badania dokonane przez różnych radiologów mogą się mocno różnić, co wynika choćby z różnicy w ich doświadczeniu. Zatem do właściwej oceny problemu obraz jest niezbędny!

Wynik badania obrazowego zawsze należy skorelować z badaniem fizykalnym pacjenta, bowiem część obecnych w obrazach zmian jest zupełnie bezobjawowa.

Ponadto, w opisach często znajdujemy pewne rozpoznania, które szczególnie niepokoją pacjentów, a które są zupełnie niegroźne i nie są źródłem objawów.

Jak aktualne powinny być badania?

To wszystko zależy od sytuacji, ale generalnie badania powinny być jak najświeższe.

W przypadku przepukliny dysku świeżo wykonane badanie MRI jest wręcz konieczne, z uwagi na możliwą ewolucję przepukliny.

Podobnie jest w przypadku złamań osteoporotycznych.  Najlepsze jest aktualnie wykonane badanie MRI. Szczególnie, jeśli na zdjęciu RTG mamy obraz wielu złamań i trudno jest ustalić, które jest złamaniem świeżym, będącym źródłem bólu.

W przypadku stenozy kanału kręgowego, badanie powinno być aktualne, ale jeśli objawy są na stałym poziomie, nie ma potrzeby wykonywania badania zbyt często.

Jeśli chodzi o diagnostykę w skoliozach to inaczej postępujemy w przypadku dzieci w okresie pokwitania – gdzie z uwagi na szybki wzrost możliwa jest szybka progresja skrzywienia, inaczej potraktujemy pacjenta, który zakończył już wzrost i nie progresuje już szybko. W tym pierwszym przypadku konieczne są wizyty z analizą zdjęć RTG co 6 miesięcy, a w drugim zdecydowanie rzadziej.

Czy można mieć przeprowadzone badanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa nosząc aparat ortodontyczny?

Przed wykonaniem rezonansu magnetycznego lekarz ortodonta powinien zdjąć wszystkie ruchome elementy aparatu ortodontycznego (łuki, ligatury, łuki podniebienne) oraz sprawdzić, czy pozostałe elementy są prawidłowo umocowane. Nie ma bezwzględnych wskazań do usuwania całego aparatu.

Osoby  bardziej zainteresowane tematem odsyłam na stronę Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, gdzie znajduje się oficjalne stanowisko PTS w tej sprawie. 

Mam nadzieję, że rozjaśniłem nieco kwestię badań. Jeśli nurtują Państwa jeszcze jakieś pytania odnośnie tego tematu, zapraszam do kontaktu.