Jednym z najczęstszych pytań jakie zadają sobie Pacjenci jest:
” Kto lub co może pomóc w moim bólu kręgosłupa? Masażysta, leki przeciwbólowe, poduszka ortopedyczna? Może powinienem udać się do fizjoterapeuty lub do lekarza, ale jakiego? ”
Oczywiście, że każdy chce uniknąć operacji kręgosłupa lub odsunąć ją jak najdalej w czasie.
Mam dla Państwa dobrą wiadomość. Nie wszystkie dolegliwości trzeba leczyć operacyjnie. Czasem dolegliwości tylko pozornie pochodzą od kręgosłupa, a przyczyna bólu leży kompletnie gdzie indziej. Czasami wystarczy leczenie zachowawcze poprowadzone przez poleconego przeze mnie fizjoterapeutę (fizjoterapii poświęcę więcej czasu w innym wpisie).
Nie warto marnować czasu, pieniędzy na polecane przez różne osoby specyfiki, zabiegi, leki, które przynoszą chwilową ulgę lub odsuwają w czasie postawienie właściwej diagnozy, a czasami szkodzą i powodują pogłębianie się problemu.
Warto natomiast już na samym początku dowiedzieć się, z czym mamy problem.
To pierwszy, najważniejszy, fundamentalny filar procesu leczenia- postawienie właściwej diagnozy. Tylko tyle i aż tyle. Leczenie ma sens tylko wówczas, gdy jest postawiona właściwe rozpoznanie.
Postawieniem właściwej diagnozy zajmuje się doświadczony lekarz. Jest to pierwsza osoba, z którą powinieneś się skontaktować, Drogi Pacjencie.
Co prowadzi do postawienia właściwej diagnozy?
Właściwą diagnozę można postawić, kiedy zostaną spełnione trzy następujące warunki:
- zostanie zebrany dokładny wywiad z Pacjentem;
- zostanie przeprowadzone badanie Pacjenta (nie wystarczy rozmowa telefoniczna);
- zostaną przeprowadzone badania dodatkowe (RTG, rezonans magnetyczny, czasami badania krwi, badania dotyczące innych narządów ciała
Właściwą diagnozę postawi lekarz, który będzie potrafił właściwie te parametry ze sobą powiązać, a to wynika z wiedzy i doświadczenia.
Jeśli zatem radzicie się Państwo sąsiadki, koleżanki z pracy, farmaceuty, innego członka rodziny (i nie jest on lekarzem), proszę uwzględnić, że osoba ta nie widzi całościowo Państwa problemu (nie zostały spełnione trzy powyższe warunki do postawienia diagnozy).
Ortopeda czy neurochirurg?
Do jakiego specjalisty należy się zatem udać?
Na całym świecie chirurgia kręgosłupa leży w obszarze kompetencji zarówno neurochirurgów jak i ortopedów (neuroortopedów). Tak jak nie wszyscy neurochirurdzy zajmują się chirurgią kręgosłupa, tak operacjami tego typu zajmują się tylko niektórzy ortopedzi. Zarówno więc ortopeda zajmujący się chirurgią kręgosłupa, jak i neurochirurg, zajmą się najlepiej Państwa problemem w równym stopniu.
Proszę więc, nie obawiać się zrobienia tego pierwszego, właściwego kroku i umówić się na badanie diagnostyczne. Nie zawsze usłyszycie Państwo to, czego boicie się usłyszeć.
A już niebawem opowiem więcej o fizjoterapii, o diagnostyce kręgosłupa, o gorsetach ortopedycznych i zabiegach leżących w kręgu moich szczególnych zainteresowań- endoskopii.